بازی شاهزاده ایرانی | مروری بر بهترین بازی های سری Prince of Persia

یکی از پرطرفدارترین بازی‌های ویدیویی سری بازی Prince of Persia است. در این مقاله با مرور بهترین عناوین مجموعه بازی شاهزاده ایرانی به اخبار منتشر شده از نسخه جدید احتمالی این بازی می‌پردازیم.

با من همراه باشید.

بهترین بازی های سری Prince of Persia
بهترین بازی های سری Prince of Persia

سری بازی شاهزاده ایرانی (Prince of Persia) از جمله محبوب‌ترین بازی‌های اکشن ماجراجویی (Action-adventure) محسوب می‌شود که نسخه‌های مختلف آن طرفداران بی‌شماری میان گیمرها دارند. این سری بازی با گیم‌پلی روان، طراحی بصری زیبا و بسیاری از ویژگی‌های دیگر شناخته می‌شوند که دست به دست هم داده و یکی از محبوب‌ترین عناوین تاریخ گیمینگ را در پلتفرم‌های مختلف ساخته‌اند. اولین نسخه Prince of Persia در سال 1989 با همین نام توسط استودیو Brøderbund ساخته شد و آخرین عنوان نیز Prince of Persia: Escape نام دارد که در سال 2018 برای پلتفرم‌های iOS و اندروید منتشر شد. در بین این سال‌ها نسخه‌های مختلفی از این سری محبوب ساخته شده‌اند که هر یک به نوبه خود دارای نقاط ضعف و قوت مختص خود است. روی همین اساس بر آن شدیم تا لیستی از بهترین نسخه‌های بازی شاهزاده ایرانی تهیه کنیم و بر اساس نمرات منتقدین به ترتیب برترین نسخه‌های این سری بازی را بررسی کنیم. با من باشید تا بهترین بازی های شاهزاده ایرانی را با یکدیگر مرور کنیم.

Prince of Persia
Prince of Persia

مرور بهترین بازی های سری شاهزاده ایرانی

6. بازی Prince of Persia: The Forgotten Sands

Prince of Persia: The Forgotten Sands
Prince of Persia: The Forgotten Sands

میانگین نمرات منتقدین: 74

رتبه ششم در لیست بهترین بازی های شاهزاده ایرانی از آن Prince of Persia: The Forgotten Sands است که در سال 2010 برای پلتفرم‌های ایکس باکس 360، پلی استیشن 3، کامپیوتر، PSP، NDS و Wii منتشر شد. این بازی که وقایع آن با نسخه دیگر سری با نام Prince of Persia: The Sands of Time گره خورده‌ است، توسط استودیو بازی‌سازی Ubisoft ساخته و منتشر شد. به طور دقیق‌تر، وقایع بازی شاهزاده ایرانی: شن‌های فراموش شده در بازه زمانی هفت ساله بین شاهزاده ایرانی: شن‌های زمان و شاهزاده ایرانی: جنگجوی درون اتفاق می‌افتند.

به غیر از این مقوله گیم‌پلی بازی عناصر جدیدی به نسخه‌های قبلی اضافه کرده است که از جمله آن‌ها می‌توان به نیروهای Elemental اشاره کرد. این نیروها قدرت مبارزه شاهزاده را در طول بازی افزایش‌ داده و همچنین قابلیت دسترسی به مناطق دور از دسترس را نیز به او می‌دهند. چهار نیروی اصلی بازی شاهزاده ایرانی: شن‌های فراموش شده عبارت است از آتش، یخ، باد و خاک. هر کدام از این عناصر نماینده نیروی متفاوتی حین مبارزه است. به عنوان مثال از عنصر یخ می‌توان برای انجماد آبشارها و تبدیل آن‌ها به یخ استفاده کرد. سیستم مبارزه بازی Prince of Persia: The Forgotten Sands شباهت زیادی به سیستم مبارزه شاهزاده ایرانی: شن‌ های زمان دارد. همچنین شاهزاده بازی قادر است در آن واحد با حداکثر 50 نفر به مبارزه بپردازد. علاوه بر این مکانیزم جاخالی دادن و کمبوها نیز نقشی حیاتی در گیم‌پلی بازی شاهزاده ایرانی: شن های فراموش شده بازی می‌کنند.

5. بازی Prince of Persia 2008

 Prince of Persia 2008
Prince of Persia 2008

میانگین نمرات منتقدین: 81

رتبه دوم در این لیست را به بازی Prince of Persia اختصاص داده‌ایم که در سال 2008 توسط Ubisoft Montreal برای پتلفرم‌های پلی استیشن 3، ایکس باکس 360 و کامپیوتر منتشر شد. این نسخه چه از لحاظ گیم‌پلی و چه از لحاظ طراحی بصری عالی‌اش از جمله منحصربه‌فردترین و متفاوت‌ترین بازی‌های سری محسوب می‌شود. وقایع بازی در ایران باستان اتفاق می‌افتند و نام شخصیت‌ اصلی نیز بر ما پوشیده است. همچنین شخصیت اصلی را زنی به نام الیکا (Elika) همراهی می‌کند. بازیکن‌ها در بازی Prince of Persia 2008 به گشت و گذار در محیط‌های مختلف پرداخته و در این راه از قابلیت‌های آکروباتیک قهرمان داستان برای عبور از دیوارهای مختلف و حتی چنگ‌زدن به سقف استفاده می‌کنند. علاوه بر این دشمنان مختلفی نیز برای از بین‌بردن در بازی تعبیه شده‌اند و هدف نهایی زدودن سرزمین وسیع بازی از تاریکی است.

Prince of Persia 4
Prince of Persia 4

روایت بازی شاهزاده ایرانی 2008 و همچنین برخی از جنبه‌های دیگر از آیین باستانی زرتشت الهام گرفته شده‌اند. گیم‌پلی بازی بر اساس گفته سازندگان، «نقاط اوج» تمام نسخه‌های قبلی را در خود گنجانده است و ترکیب متعادلی از آکروباسی، مبارزه و حل معما محسوب می‌شود. دنیای این نسخه از سری شاهزاده ایرانی به شکل Open World (دنیای باز) طراحی شده است و بازیکن‌ها قادرند هر لحظه‌ که بخواهند در به هر نقطه از دنیای وسیع بازی بروند و از این جهت نحوه پیشروی در داستان بازی نیز تا حدودی در اختیار افرادی است که آن را تجربه می‌کنند. علاوه بر تمام این‌ها یکی از ویژگی‌های دیگر این نسخه آن است که قهرمان بازی در طول آن «نمی‌میرد»؛ به این معنی که وقتی دشمنی او را تا سر حد مرگ می‌رساند اریکا ظاهر شده و او را از مرگ نجات می‌دهد و در این مورد محدودیتی نیز وجود ندارد.

4. بازی Prince of Persia Classic Trilogy HD

Prince of Persia Classic Trilogy
Prince of Persia Classic Trilogy

میانگین نمرات منتقدین: 81

رتبه پنجم در لیست بهترین بازی های شاهزاده ایرانی را به مجموعه بازسازی شده سه‌گانه نخستین شاهزاده ایرانی با کیفیت HD اختصاص داده‌ایم. این مجموعه بر اساس سه‌گانه شن‌های‌ زمان (Sands of Time) که برای پلتفرم پلی استیشن 2 منتشر شده بود بازسازی شده است. عناوین مجموعه به ترتیب شامل بازی شاهزاده ایرانی: شن‌های زمان، شاهزاده ایرانی: جنگجوی درون و همچنین شاهزاده ایرانی: دو سریر می‌شود. تمام این بازی‌ها در این مجموعه با کیفیت HD برای پلتفرم پلی استیشن 3 بازسازی شده‌اند. مجموعه Prince of Persia Classic Trilogy HD به هنگام انتشار خود نظر بسیاری از مخاطبان شاهزاده ایرانی و همچنین منتقدین را جلب کرد چرا که سه عنوان درجه یک را در یک مجموعه با کیفیت HD گرد آورده است. این مجموعه مخصوصا برای افرادی مناسب است که پیش از این شانس تجربه سه‌گانه گفته شده را روی پلتفرم پلی استیشن 2 نداشته‌اند. همچنین جلوه‌های بصری ارتقا یافته بازی‌ها با کیفیت HD از جمله موارد دیگری محسوب می‌شود که می‌تواند افرادی را که سری را تجربه کرده‌اند نیز به پای آن بکشاند. علاوه بر این‌ها اگر از طرفداران جدید سری بازی شاهزاده ایرانی باشید مجموعه Prince of Persia Classic Trilogy HD بهترین گزینه برای آشنا شدن با پیشینه و روند وقایع اتفاق افتاده در بازی‌های اولیه خواهد بود.

3. بازی Prince of Persia: The Warrior Within

 Prince of Persia: The Warrior Within
Prince of Persia: The Warrior Within

میانگین نمرات منتقدین: 83

چهارمین رتبه را در لیست بهترین های مجموعه بازی Prince of Persia به بازی شاهزاده ایرانی: جنگجوی درون اختصاص داده‌ایم که دنباله بازی شاهزاده ایرانی: شن‌های زمان محسوب می‌شود و در سال 2004 توسط استودیو Ubisoft برای پلتفرم‌های ایکس باکس، پلی استیشن 2، گیم کیوب و کامپیوتر منتشر شده است. وقایع بازی درست پس از نسخه Sands of Time اتفاق می‌افتند و در مقایسه با نسخه قبلی، شماری ویژگی‌های جدید نیز از جمله گزینه‌های مختلف در مبارزه به گیم‌پلی بازی افزوده شده‌اند. شاهزاده قهرمان در بازی Prince of Persia: The Warrior Within این قابلیت را دارد که به صورت همزمان از دو شمشیر استفاده کند و علاوه بر آن می‌تواند سلاح‌های دشمنان را نیز دزدیده و دوباره به آن‌ها پرتاب کند. گسترده‌تر کردن گزینه‌های مبارزه شاهزاده در بازی Prince of Persia: Warrior Within سبب شده است بازیکنان بتوانند در این نسخه خلاقیت بیشتری در حمله به دشمنان به کار برند.

Prince of Persia 2
Prince of Persia 2

می‌توان گفت حال‌وهوای کلی بازی نیز نسبت به نسخه قبلی‌اش تاریک‌تر و خونی‌تر است چرا که شاهزاده در این بازی دشمنانش را با اشکال خشونت‌آمیز گوناگون نابود می‌کند. علاوه بر این یک قابلیت جدید نیز در بازی شاهزاده ایرانی: جنگجوی درون به قهرمان بازی اضافه شده است که عبارت است از نیروی دایره‌ای «موجی» شن که قادر است دشمنان را در اطراف شاهزاده به زمین پرتاب کند. از تغییرات دیگر بازی نسبت به نسخه قبلی می‌توان به موهای بلندتر شاهزاده و همچنین زره او اشاره کرد. لازم به ذکر است صداپیشگان بازی نیز در این نسخه دستخوش تغییر شده‌اند و صداپیشه اصلی شاهزاده ایرانی رابین آتکین داونز (Robin Atkin Downes) است؛ بر خلاف صداپیشگی نسخه قبلی که یوری لونتهال (Yuri Lowenthal) آن را بر عهده داشت.

2. بازی Prince of Persia: The Two Thrones

Prince of Persia: The Two Thrones
Prince of Persia: The Two Thrones

میانگین نمرات منتقدین: 85

رتبه سوم در لیست بهترین‌های مجموعه بازی شاهزاده ایرانی از آن بازی Prince of Persia: The Two Thrones است که در سال 2005 توسط استودیو Ubisoft Montreal برای پلتفرم‌های ایکس باکس، کامپیوتر، پلی استیشن 2 و گیم کیوب منتشر شد و بعدها تحت عنوان Prince of Persia: Rival Swords برای پلتفرم‌های PSP و Wii نیز منتشر شد. این نسخه آخرین عنوان مجموعه شن‌های زمان (البته قبل از انتشار بازی Forgotten Sands) محسوب می‌شود. گیم‌پلی بازی شاهزاده ایرانی: دو سریر ترکیبی از مبارزه و اکتشاف است و هر دو المان از قابلیت‌های آکروباتیک و همچنین چالاکی شاهزاده نهایت بهره را می‌برند. در قسمت اعظم این نسخه بازیکنان باید تلاش کنند از طریق دویدن از روی دیوارها یا بالارفتن‌ از آن‌ها، گذر از تله‌ها و همچنین پریدن از پلتفرم‌های مختلف به اضافه حل معماهای مختلف و استفاده از اشیای گوناگون در راستای آن، مراحل را پشت سر بگذارند.

Prince of Persia 3
Prince of Persia 3

همانطور که گفته شد در بازی دو سریر قابلیت‌های آکروباتیک شاهزاده بهبود یافته‌اند و او قادر است با پرش خود زاویه‌ای 45 درجه‌ای با دیوارها درست کند و از سکوهای کم‌عرض با حفظ تعادل عبور کند. سیستم مخفی‌کاری (Stealth) بازی نیز ارتقا یافته است و مکانیزمی به نام قتل سریع (Speed-kill) در گیم‌پلی این نسخه تعبیه شده است. از ویژگی‌های جذاب دیگر بازی دو سریر همانطور که از نام آن پیداست می‌توان به دوشخصیته بودن شاهزاده اشاره کرد؛ از این جهت که گاهی در طول بازی شخصیتی شوم‌تر با نام شاهزاده تاریک (Dark Prince) از درون او برمی‌خیزد و علاوه بر جلوه‌های بصری و ویژگی‌های دیگر، برخی از قابلیت‌های گیم‌پلی نیز همانند ویژگی استفاده از سلاح دوم از بازی حذف می‌شوند و به جای آن شاهزاده قهرمان از سلاحی به نام Daggertail استفاده می‌کند که به دست او پیوند خورده است.

1. بازی Prince of Persia: The Sands of Time

Prince of Persia: The Sands of Time
Prince of Persia: The Sands of Time

میانگین نمرات منتقدین: 92

رتبه اول لیست برترین بازی‌های مجموعه بازی Prince of Persia از نظر منتقدین به بازی شاهزاده ایرانی: شن‌های زمان اختصاص دارد که بیشترین نمره میانگین را از منتقدین کسب کرده است. بازی شاهزاده ایرانی: شن‌های زمان توسط کمپانی Ubisoft و در سال 2003 برای پلتفرم‌های پلی استیشن 2، گیم کیوب، ایکس باکس، کامپیوتر و گیم بوی منتشر شده است. وقایع بازی داستان شاهزاده‌ای گم‌نام را روایت می‌کند که در طی یک حادثه صاحب اسلحه‌ عتیقه‌ای به نام خنجر زمان (Dagger of Time) می‌شود و در عین حال ارتش او موفق به تصاحب یک ساعت شنی می‌شود که شن‌های زمان در آن نهفته است. بازی Sands of Time پس از انتشار خود علاوه بر جلب نظر مثبت منتقدین موفق به کسب جوایز گوناگون نیز شده است و به زعم بسیاری از افراد یکی از بهترین بازی‌های ویدیویی تاریخ محسوب می‌شود.

Prince of Persia 1
Prince of Persia 1

ژانر بازی اکشن پلتفرمر ماجراجویی معمایی (Action-adventure puzzle-platformer) است و تمامی این المان‌ها در گیم‌پلی آن دخیلند. سرزمین بازی منطقه‌ای در ایران باستان است و محیط‌های آن از دید سوم‌ شخص روایت می‌شوند. مکانیزمی به نام «جمع آوری» شن در این نسخه وجود دارد و این امر سبب افزایش قدرت شاهزاده خواهد شد. همچنین در نقطه‌های مشخصی از بازی فردی به نام فرح (Farah) شاهزاده را برای نابودکردن دشمنان با تیروکمان خود یاری می‌دهد. در پایان سال 2003 بازی شاهزاده ایرانی: شن‌های زمان بیش از 2 میلیون نسخه فروش رفت و نهایتا هم تعداد فروش نسخه‌های بازی به 14 میلیون رسید. همانطور که گفته شد از نگاه بسیاری از منتقدین و مخاطبان این بازی بهترین نسخه سری شاهزاده ایرانی و همچنین از جنبه‌های مختلف یکی از بهترین عناوین در ژانر خود محسوب می‌شود.

اخبار منتشر شده از نسخه جدید احتمالی بازی شاهزاده ایرانی

می‌توان گفت سازندگان سری شاهزاده ایرانی پس از نسل قبلی پلتفرم‌ها (کنسول‌های پلی استیشن 3 و ایکس باکس 360) برای پلتفرم‌های اصلی نسل جدید عنوان بزرگ تازه‌ای (البته به غیر از نسخه‌های موبایل) منتشر نکرده‌اند. یک فیلم اقتباسی از سری در سال 2010 منتشر شد و از آن زمان تا کنون مخاطبان این سری بازی محبوب همواره منتظر نسخه جدیدی از آن بوده‌اند. با وجود آنکه اطلاعاتم در رابطه با وجود بازی شاهزاده ایرانی جدید قطعی نیست اما بر اساس برخی اخبار منتشر شده هنوز این احتمال وجود دارد. دلیل این امر پستی است که طراح اصلی سری یعنی جوردن مکنر (Jordan Mechner) اخیرا در صفحه توییتر خود منتشر کرده و در آن اعلام کرده است که او و برخی از همکاران دیگرش همانند مخاطبان به انتشار نسخه جدیدی از بازی شاهزاده ایرانی علاقه‌مند هستند و در راستای تحقق این امر تمام تلاش خود را خواهند کرد. البته این پست صرفا اعلام علاقه و جواب به درخواست‌های مخاطبان محسوب می‌شود و برای قطعی شدن خبر ساخت نسخه جدید شاهزاده ایرانی باید منتظر اخبار بعدی باشیم. جالب است بدانید جان مکنر طراح اولین نسخه از سری Prince of Persia محسوب می‌شود که در سال 1989 برای پتلفرم‌های دوران خود منتشر شد.

Prince of Persia
Prince of Persia

در ابتدای مطلب بهترین نسخه‌های سری بازی شاهزاده ایرانی را برایتان معرفی کردم و سپس به حواشی منتشر شده در رابطه با نسخه جدید احتمالی این سری بازی محبوب پرداختم. امیدوارم اگر این سری بازی را تا کنون تجربه نکرده‌اید، توانسته باشم اطلاعات کافی در اختیارتان گذاشته و شما را به این امر ترغیب کنم. در سوی دیگر قضیه اگر از طرفداران پروپاقرص سری شاهزاده ایرانی باشید و همانند بسیاری از افراد دیگر منتظر انتشار نسخه جدید دیگری از این سری بازی پرطرفدار باشید، بدون شک با شنیدن سخنان مکنر خوشحال خواهید شد. با تمام این‌ها باید منتظر بود و دید خبر مورد نظر در زمان‌های آتی قطعی خواهد شد یا خیر.

نظر شما در رابطه با سری بازی Prince of Persia چیست؟ نظرات خود را می‌توانید از طریق کامنت‌های سایت با من و دیگر خوانندگان ویرگول در میان بگذارید.

نویسنده مطلب: baharhashemi1375

منبع مطلب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.