تاثیرات بازی های رایانه‌ای بر برنامه نویسی

بسم الله الرحمن الرحیم

https://www.aparat.com/v/JqAOX

دوستان در این مقاله قصد داریم در رابطه با این موضوع بنویسیم که بازی های کامپیوتری که اکثرا نزد جامعه ما و علی الخصوص والدین منفور شناخته می‌شود ، چه تأثیراتی مثبتی بر روی عملکرد ما در رابطه با حیطه برنامه نویسی دارد .

قبل از هر چیز لازم است در این باره توضیح دهم که اینجانب نویسنده این مقاله متأسفانه اهل بازی کردن نیستم و در حال مشاهده صفحه‌ی اول کافه بازار بودم که ناگهان بازی را که ساخته شده توسط یکی از شرکت های شناخته شده ایرانی بود ، نظرم را به خود جلب کرد .

آن بازی را نصب کردم و تقریبا کمتر از سه ساعتی را به طور کلی زمانم را صرف آن بازی موبایلی کردم بعد از آن به این نتیجه رسیدم که آن بازی چقدر حس من را نسبت کسب‌وکار و کارآفرینی مثبت کرد و به صورت غیر مستقیم اصول پایه‌ای اقصاد و کسب‌وکار را به کاربر آموزش می‌داد .

تاثیرات بازی هایی رایانه‌ای بر برنامه نویسی

همان طور که در هر کاری می‌توان به سه روش افراط و تفریط و معتدل عمل کرد ، انجام بازی هم از این قاعده مستثنا نیست و شما می‌توانید با انجام بازی در ساعات بسیار زیاد وقت خود را تلف کنید سلامتی خود را به خطر بیندازید و در نتیجه چیزی به دست نیاورید بلکه چیزهای خیلی زیادی را از دست بدهید .

اما همین بازی ها را می‌توان طور انجام داد که بتواند نه تنها بر روی عملکرد ما تأثیر منفی نگذارد بلکه تأثیرات مثبتی بر روی روند کد نویسی و زندگی مان داشته باشد.

تاثیرات مثبت بازی های رایانه‌ای

در ادامه برخی از ویژگی هایی که اکثر بازی های رایانه به ما ارائه میدهند را با رویکرد برنامه نویسی بررسی می‌کنیم امیدوارم که برای شما خواننده محترم مفید واقع شود و در صورتی که بازی مناسبی برای دوستانتان می‌شناسید ممنون می‌شویم در بخش نظرات به ما پیشنهاد دهید .

 هماهنگی اعضاء بدن

شاید اکثرا ما تجربه بازی کردن ، بازی های سوم شخص را داشته باشیم که اکثر آن ها جزء دسته بازی های جنگی و یا بازی هایی که شما به سلاح مجهز هستید به شمار می‌روند .

به طور مثال در برخی بازی ها شما همزمان می‌باسیت موس خود را در کنترل داشته باشید و همزمان هم حواستان به مانیتور باشد ، و همچنین بتوانید با استفاده از کیبورد کاراکتر را به حرکت دربیاورید .

این عملکرد ها که به صورت همزمان انجام می‌شوند باعث می‌شوند ما به عنوان برنامه نویس بتوانیم خیلی راحت تر و سریع به کدنویسی خودمان ادامه بدهیم .

همان طور که اطلاع دارید یکی از مهارت های مهم برنامه نویسان این است که به مهارت تایپ سریع مجهز باشد و از این رو این هماهنگی بین اعضاء مختلف می‌تواند به روند تایپ سریع برنامه نویسان نیز کمک کند و شما را به یک برنامه نویس حرفه‌ای تبدیل کند .

مهارت اقتصادی و هوش مالی

یکی از مزایای انجام بازی های استراتژیک این است که به ما یکسری مهارت ها آموزش می‌دهد که یکی از این مهارت ها مهارت اقتصادی یا هوش مالی( عقل معاش ) است .

همان طور که در ابتدای مقاله ذکر شد بازی که بنده با آن مشغول بودم هم جزء این نوع بازی ها بود در این بازی شما می‌بایست برای کسب‌درآمد معدن حفر می‌کردید و سپس آن معادن را به شرکت های استخراج خود می‌سپردید و بعد از آماده شدن مواد آن را به انبار و در انتها به بازار ارسال می‌کردید .

در این بین شما برای حفر بهتر معدن ها به بمب احتیاج داشتید به چراغ احتیاج داشتید همچنین به انرژی و جون لازم برای ادامه راه که همه این ها نیاز به هزینه دارد و شما به عنوان بازیکن می‌بایست مدیریت مالی به خرج می‌دادید تا سرمایه‌ی خود را صرف دارایی های خود کنید و نه بدهی ها .

این بازی برای رده سنی بالای 7 سال تولید شده که لینک آن در پایان این بخش از مقاله درج می‌شود .

بازی های بسیار زیادی همانند کلش‌آف‌کلنز که یکی از بازی های بسیار شناخته شده است ساخته شد که اکثر این ها بازیکن را شخص مدیر و مدبر در زمینه مدیریت مالی و معادن و مقابله با دشمن تربیت می‎کرد .

یکی از بهترین روش های آموزشی که وجود دارد آموزش از طریق بازی است چرا که دانشجو حس موفقیت در او ایجاد می‌شود که همان طور که در مقاله قبلی یعنی ” اکثر ما ماریجوآنا مصرف می‌کنیم! “ در بخشی ذکر کردیم که هورمون دوپامین در ما ترشح می‌شود که ما را به ادامه کار تشویق می‌کند و نوعی حس خوب به ما می‌دهد ، گیمیفیکیشن (gamification) امروز بخشی از تجارت شده است .

در واقع بسیاری از بازی ها مانند کلش‌آف‌کلنز از این ویژگی ما انسان ها سوء استفاده می‌کنند و به روان ما ضربه می‌زنند و با ترفند هایی که در دنیای بازی وجود دارد به اصطلاح ما را معتاد می‌کنند، که البته لازم است در انتخاب بازی ها چه برای خودمان و چه برای فرزندانمان دقت به کار ببریم .

https://cafebazaar.ir/app/ir.masaf.mahdiyarDig/?l=fa

بازی معدنچی - دانلود | کافه بازار
بازی معدنچی – دانلود | کافه بازار
بازی معدنچی

بازی و یادگیری

همان طور که قبل تر هم گفتیم یکی از روش های آموزشی که در حال حاضر استفاده می‌شود و نمونه آن را می‌توان در آموزش کودکان مشاهده کرد آموزش از طریق بازی است .

به طور مثال وبسایت و نرم افزاری وجود دارد به نام Memrise شما با استفاده از این پلتفرم می‌توانید زبان خود را تقویت کنید شما با انجام تکالیف خود سکه به دست می‌آورید و رتبه بندی شما در لیست تغییر می‌کنند .

همچنین در روند یادگیری سعی می‌شود که با روش های مختلف مهارت های نوشتاری و شنیداری و گفتاری شما افزایش یابد .

نمونه ایرانی این نرم افزار نیز به نام هلو در کافه بازار موجود است که می‌توانید آن را مشاهده کنید .

اگر دید خودمان را نسبت به ابزار ها تغییر بدهیم می‌توانیم به جای اتلاف وقت و صرفا لذت آنی از فرصت هایی که بعضی از این ابزار ها برای ما ایجاد می‌کنند استفاده کنیم و چیز هایی را فرا بگیریم و هم زمان لذت هم ببریم .

حل مسئله

یکی از مهم ترین بخش های هر بازی داستان بازی است ، فکر می‌کنم کمتر کسی باشد که بازی بسیار قدیمی کانتر را نشناسد این بازی با این که سال های سال است از تولید آن می‌گذرد اما همچنان در برخی گیم سنتر ها در حال بازی است .

با این که این بازی دارای گرافیک بسیار بد است و غیرقابل مقایسه با بازی های امروزی است گیمر ها هنوز دست از بازی کردن این بازی بر نمی‌دارند .

یکی از مهم ترین دلایل همین داستان بازی است ، بازی های بسیاری وجود دارند که با بهترین سخت افزار و بهترین تکنلوژی و کیفیت ها ساخته می‌شوند اما به دلیل داستان بازی غیر جذاب مورد توجه قرار نمی‌گیرند .

اما یکی از مهم ترین بخش هایی که در سناریو ها و داستان های بازی مشاهده می‌شود ، بخش مسئله و یا چالش های آن بازی است .

بازی های بسیار زیادی وجود دارند که شما در کنار استفاده از امکاناتی که در اختیار شما قرار می‌گیرند مانند سلاح ، ماشین و … بایستی مراحل بسیار زیادی را با قدرت فکر خود به پایان برسانید .

که البته لازم به ذکر است از آن جایی که اکثر بازی هایی که به بازار می‌آیند توسط شرکت های انگلیسی زبان تولید می‌شود و به همان زبان شما ‌می‌بایست مراحل را طی کنید که همین امر موجب می‌شود شما انگلیسی خود را تقویت کنید .

البته در حال حاضر که سیستم های موبایل بسیار فراگیر تر از کامپیوتر ها شدند انجام این نوع بازی های حل مسئله بسیار راحت تر شده شما ‌می‌توانید براحتی وارد مارکت مورد نظر خود شوید و در قسمت بازی ها ، بازی مورد نظر خود را انتخاب کنید و در هر کجا که هستید از آن لذت ببرید .

سخت کوش شدن ( ادامه دهنده خوبی می‌شوید)

همان طور که در بخش قبل توضیح داده شد ، داستان بازی بایستی به شکل خیلی حرفه‌ای و با جذابیت های فراوان ساخته شود .

یکی از این جذابیت ها این است که بازی بایستی بسته به زمانی که ما در حال بازی کردن با آن هستیم سخت و سخت تر شود .

لذا گیمیر ها جزء افرادی هستند که روحیه اتمام کار در آن ها تقویت می‌شود البته اگر که به پروژه کدنویسی خود مانند یک بازی نگاه کنند .

به طور مثال یک پروژه به شما سپرده می‌شود و شما بایستی آن را انجام دهید ، اگر این طور در نظر بگیرید که اگر آن را به موقع انجام به شما جایزه که همان پول است تعلق می‌گیرید و اعتبارتان در بازار بسیار بالا می‌رود ، سعی می‌کنید پروژه را زود به اتمام برسانید .

در غیر این صورت شما می‌بازید و حتا ممکن مقدار پولی را از دست بدهید و همچنین اعتبار شما نیز از بین برود .

یکی از عادت های بد اکثر برنامه نویسان بدقولی است که بازی کردن و افزایش روحیه چالش پذیری می‌تواند دوای خوبی برای این درد باشد .

مأنوس شدن بیشتر با کاپیوتر و اجزاء آن

برنامه نویسان جزء افرادی هستند که پس از سال ها کار با کامپیوتر ، کامپیوتر را به عنوان جزئی از وجود خود تلقی می‌کنند که شاید جدا شدن از آن به منزله جدا شدن مواد مخدر از معتاد باشد .

شاید یکی از دلایلی که می‌تواند علاقه افراد را نسبت به کامپیوتر افزایش دهد مأنوس شدن شخص با اجزاء کامپیوتر است .

شخص ساعات بسیار زیادی را با کامپیوتر می‌گذارند و این باعث می‌شود که بهتر بتواند با شغل برنامه نویسی که تقریبا همنین آش و همین کاسه است کنار بیاید (از نظر زمان).

کار گروهی و مدیریت افراد ، مسئولیت پذیری

یکی از موهبت های بازی های حال حاضر که گروهی و یا به صورت آنلاین انجام می‌شود افزایش روحیه کار تیمی در افراد است و استعداد مدیریت نیز در برخی افراد افزایش می‌یابد .

همچنین افراد زیردست یاد می‌گیرند که از رهبر خود طبعیت کنند و تا تیم به صورت منسجم بتواند بر گروه مقابل پیروز شود .

حال همین کار تیمی می‌تواند در گروه های استارتاپی و شرکت های برنامه نویسی نیز استفاده شود ، البته که مهارت کار تیمی در زندگی انسان بسیار مفید است و در جای جای زندگی انسان می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

نرم افزار اسکرچ

در انتها یکی از نرم افزار های بسیار شناخته شده در رابطه به آموزش برنامه نویسی به کودکان و مبتدیان را به شما معرفی می‌کنم که همانند یک بازی به شما مبانی پایه‌ای برنامه نویسی را آموزش می‌دهد.

با این نرم افزار شما می‌توانید بدون دانش کدنویسی اصول اولیه‌ی برنامه نویسی را آموزش ببینید .

یاعلی خدانگهدار
مصطفی صالحی پور
یکشنبه 5 خرداد 1398

نویسنده مطلب: مصطفی صالحی پور

منبع مطلب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.