داستان بازی اسپایدرمن مایلز مورالز

مقدمه

مرد عنکبوتی برخلاف موفقیت‌اش در سینما و خط داستانی بی‌نظیرش در کمیک‌های مختلف، هیچ‌وقت نتوانسته بود در یک بازی جذاب که در خور نام‌اش باشد ظاهر شود. بیش‌تر بازی‌های اقتباسی در بهترین حالت خود اثرهای متوسطی بودند که تنها طرفداران سرسخت مارول را تا اندازه‌ای راضی می‌کردند. اما سونی که انحصار شخصیت مرد عنکبوتی را در اختیار دارد، ساخت بازی جدیدی از این مجموعه را برعهده‌ی استودیوی کارکشته‌ی «اینسامنیاک» گذاشت تا همه‌چیز را از نو طراحی کند. مرد عنکبوتی که به صورت انحصاری برای پلی‌استیشن۴ در سال ۲۰۱۸ منتشر شد چنان موفق بود که توانست بیش از ۱۳ میلیون نسخه فروش کند و طرفداران و منتقدان را به یک اندازه راضی کند. زمانی هم که نوبت به پلی‌استیشن۵ رسید، هیچ چیز بهتر از نسخه‌ی جدیدی از بازی نمی‌توانست کنسول تازه‌نفس سونی را همراهی کند. گرچه «مرد عنکبوتی: مایلز مورالز» بیش‌تر یک تجربه‌ی جمع‌وجور و کوچک است تا یک دنباله‌ی کامل، اما به خوبی می‌تواند فاصله‌ی بازی نخست تا رونمایی از یک دنباله‌ی جذاب و نفس‌گیر را پر کند.

بزرگ‌ترین تفاوت بازی آن است که حالا کنترل مایلز مورالز را برعهده دارید که مهارت‌ها و ابزارهای متفاوتی نسبت به پیتر پارکر دارد. بی‌تجربگی و تازه‌کار بودن مایلز مورالز هم در نوع مبارزه‌های‌اش دیده می‌شود و هم در میان‌پرده‌ها و رویدادهای بازی تا روند رشد و کسب تجربه‌اش برای‌تان مشخص باشد. با این‌که حالا بسیار بیش‌تر از قبل می‌توانید با مخفی‌کاری پیشروی کنید اما در بخش مبارزه‌ها باز هم با مکانیک‌های بی‌نقص قسمت نخست طرف هستید تا تجربه‌ی کاملی از کنترل مرد عنکبوتی و تنیدن تار در نقشه‌ی نیویورک داشته باشید. ماموریت‌های جانبی هم در کنار شخصیت‌های دوست‌داشتنی باعث شده‌اند تا این تجربه‌ی کوتاه، بسیار به‌یادماندنی و تاثیرگذار باشد. اما آن‌چه مانند قبل بیش از هرچیز خودنمایی می‌کند و برای طرفداران کمیک‌ها جذاب است، داستان بازی و شخصیت‌های آن است.

داستان بازی

بعد از گذشت یک سال از آموزش‌های مایلز مورالز توسط پیتر پارکر، حالا او می‌تواند از توانایی‌های عنکبوتی‌اش برای همکاری با مرد عنکبوتی استفاده کند. با این وجود مایلز مورالز هنوز از اعتماد به نفس و مهارت کافی برای استقبال از موقعیت‌های مختلف برخوردار نیست و بی‌دقتی‌اش در محافظت از کاروان پلیس باعث می‌شود تا «راینو» (Rhino) از اتاقکی که در آن زندانی شده است به طرف محله‌ی هارلم در نیویورک فرار کند. در حالی که مایلز مورالز فراری‌های دیگر را دوباره دستگیر می‌کند، پیتر در نبردی نابرابر از راینو شکست می‌خورد تا نوبت به یکی از اولین نبردهای جدی مایلز برسد. مایلز با یکی از قدرت‌های جدیدش که Venom Blast نام دارد موفق می‌شود راینو را شکست دهد و او برای نظارت به سازمان راکسان (Roxxan) سپرده می‌شود. پیتر در ادامه به مایلز اطلاع می‌دهد که قرار است برای کمک به نامزدش «مری جین»، شهر را برای مدتی ترک کند و در این میان مسوولیت محافظت از شهر را به عهده‌ی او می‌گذارد. مایلز هم که می‌خواهد جای خالی پیتر را پر کند، در یکی از ماموریت‌های‌اش با یک گروه زیرزمینی برخورد می‌کند که در تلاش‌اند به راکسان نفوذ کنند.

کریسمس از راه رسیده است و مایلز مورالز متوجه می‌شود که مادرش «ریو» (Rio)، یکی از دوستان دوران کودکی مایلز به نام «فین» (Phin) را دعوت کرده است تا فرصتی دوباره برای نزدیک شدن آن‌ها فراهم کند. مایلز که یک بار دیگر میان درگیری نیروهای محافظ راکسان و گروه زیرزمینی گرفتار شده است متوجه می‌شود که آن‌ها دنبال دست‌یابی به منبع انرژی‌ای به نام Nuform هستند که در راکسان مخفی شده است. اما مشخص می‌شود که فین برخلاف ظاهرش رهبری این گروه را برعهده دارد تا انتقام برادرش «ریک» (Rick) را بگیرد که توسط «سیمون کریگر» (Simon Krieger)، مسوول بخش تحقیقات راکسان کشته شده است. با کمک شخصی به نام Prowler که همچون یکی از ابرقهرمانان از لباس مخصوص و هویت مخفی استفاده می‌کند، مایلز مورالز درمی‌یابد که نقشه‌ی اصلی فین نابود کردن مقر راکسان با کمک Nuform است تا از این راه اثرات جانبی خطرناک این منبع انرژی را به همه نشان دهد.

مایلز مورالز از مخفی بودن هویت‌اش در مقابل فین استفاده می‌کند تا اطلاعات بیش‌تری در مورد گروه‌اش به‌دست بیاورد. اما طولی نمی‌کشد که مجبور می‌شود هویت واقعی‌اش را به فین نشان دهد. فین و مایلز توسط راینو که حالا با کمک راکسان تقویت شده است گیر می‌افتند و در راه فرار باید یک بار دیگر در مقابل راینو قرار بگیرند. مایلز که تلاش می‌کند فین را تعقیب کند توسط پرالر گیر می‌افتد و متوجه می‌شود او کسی جز «آرون» (Aaron)، برادر کوچک‌تر پدر فقیدش نیست. آرون که برادرش را در رویدادهای قسمت اول بازی از دست داده است نمی‌خواهد بار دیگر عضوی از خانواده از میان برود و در برابر دادن اطلاعات به راکسان، سلامت مایلز مورالز را طلب کرده است. حالا مایلز می‌داند که کریگر خیال دارد در صورت موفقیت نقشه‌ی فین، تمام هارلم را با کمک تغییراتی که در Nuform ایجاد کرده است از بین ببرد. با این وجود آرون مایلز مورالز را به بهانه‌ی این‌که خودش را به کشتن ندهد گیر انداخته است و مایلز چاره‌ای جز نبرد با عموی خود ندارد تا به او ثابت کند هیچ‌وقت پشت مردم شهر را خالی نمی‌کند.

مایلز وقتی از راه می‌رسد که فین و افرادش با محافظان راکسان درگیر شده‌اند و به نظر می‌رسد فین فاصله‌ی زیادی با عملی کردن نقشه‌اش ندارد. آرون که تحت تاثیر رفتار و حرف‌های مایلز قرار گرفته است به ریو کمک می‌کند تا محله‌ی هارلم را تخلیه کنند. مایلز تلاش می‌کند با منطق و گفت‌وگو، فین را متقاعد کند تا از هدف‌اش دست بکشد. اما زمانی که مایلز صحبت‌های‌اش را بی‌اثر می‌بیند چاره‌ای جز مبارزه با فین را ندارد. در همین حال منبع انرژی پایداری‌اش را از دست می‌دهد و مایلز مورالز سعی می‌کند با جذب آن، مانع از موج انفجار و ویرانی هارلم شود اما موفق نمی‌شود. فین که حالا پشیمان شده است خودش را قربانی می‌کند تا مایلز مورالز بتواند در ارتفاع امنی از هارلم، انرژی را آزاد کند.

چهار هفته بعد راکسان با پرونده‌های بی‌شماری در دادگاه مواجه شده و سیمون کریگر هم به لطف شهادت آرون که خود را به پلیس معرفی کرده بود دستگیر می‌شود. زمانی که پیتر از سفر برمی‌گردد و از ماجرا آگاه می‌شود، حسابی مایلز موالز را تحویل می‌گیرد و آن‌ها بار دیگر برای مبارزه با تبهکاران در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. در پایان «نورمن آزبورن» را می‌بینیم که به دکتر «کِرت کانرز» (Dr. Curt Connors) دستور می‌دهد تا پسر بیمارش «هری آزبورن» را از محل نگهداری‌اش آزاد کند تا به این ترتیب در صحنه‌های پایانی بازی، مقدمات قسمت بعد مرد عنکبوتی که همچنان در انحصار پلی‌استیشن خواهد بود فراهم شود. مایلز مورالز در کنار پلی‌استیشن۵، برای پلی‌استیشن۴ هم منتشر شده است تا همه بتوانند از این تجربه‌ی بی‌نظیر و یکی دیگر از بهترین بازی‌های مرد عنکبوتی بهره‌مند شوند.

برای خرید کمیک بوک های مارول و خرید کمیک های اسپایدرمن به فروشگاه ما سربزنید

نویسنده مطلب: Comiicboy

منبع مطلب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.