تاریخچه شرکت بازی‌سازی بلیزارد؛ غول بازی‌سازی پی‌سی

بلیزارد یک شرکت تولید و طراحی بازی‌های ویدئویی است که امروزه با نام Activision Blizzard شناخته می‌شود. این شرکت آمریکایی تاریخچه بسیار طولانی در صنعت بازی‌های ویدئویی دارد. بلیزارد، قبل از این که از طریق بتل‌نت به یکی از پلتفرم‌های محبوب PC تبدیل شود، به صنعت بازی‌های ویدئویی کمک‌های شایان بسیاری کرده است. بلیزارد با عناوین چند‌نفره خود از جمله World of Warcraft توانست ارتباطات جامعه گیمر‌ها و بازی‌بازان را تحث‌تاثیر قرار دهد و ارتقا بدهد.

Blizzard Entertainment
Blizzard Entertainment

تقریباً 30 سال از زمانی که Michael Morhaime ،Allen Adham و Frank Pearce در دانشگاه کالیفرنیا دور هم جمع شدند و تصمیم گرفتند شرکت خود را در زمینه بازی‌های ویدئویی تأسیس کنند، می‌گذرد. در این بین، ممکن است جزئیات جالبی در مورد غول بازی‌سازی PC، بلیزارد وجود داشته باشد که بیشتر کاربران از آن بی‌خبرند؛ اما ابتدا بیایید نگاهی به بازی‌های بلیزارد داشته باشیم.

بازی‌ها

سری Warcraft:

وارکرفت به عنوان محبوب‌ترین و شاید هم موفق‌ترین بازی بلیزارد شناخته می‌شود. این مجموعه در طی سال‌ها پیشرفت‌های زیاد و چشمگیری داشته است و از انتشار اولین نسخه وارکرفت تاکنون طرفداران زیادی را جذب خود کرده است.

تا کنون پنج نسخه از سری وارکرفت عرضه شده است.

  • اولین نسخه: Warcraft: Orcs & Humans

در سال 1994 اولین نسخه از سری وارکرفت با نام Orcs & Humans منتشر شد. این بازی در سبک استراتژیک بود و برای سیستم‌عامل DOS مایکروسافت منتشر شد. Orcs & Humans اولین بازی استراتژیک در دنیای بازی‌های ویدئویی نبود اما بلیزارد با نوآوری‌هایی که در این بازی ایجاد کرد توانست این بازی را به یکی از بهترین اثر‌های استراتژیک تبدیل کند.

  • دومین نسخه: Warcraft II: Tides of Darkness

بعد از موفقیت چشمگیر نسخه اول وارکرفت، در سال 1995 نسخه دوم این مجموعه با نام Tides of Darkness برای سیستم عامل 95 منتشر شد. Tides of Darkness ادامه داستان نسخه قبلی بود و توانست جوایزی زیادی را در سال 1995 از آن خود کند. این نسخه، دو میلیون فروش داشت که برای بلیزارد موفقیتی بزرگ بود.

  • سومین نسخه: Warcraft III: Reign of Chaos

در سال 2002 سومین نسخه از مجموعه وارکرفت با عنوان Reign of Chaos برای ویندوز منتشر شد. این نسخه به موفقیت و محبوبیت خوبی بین بازیکنان دست‌یافت و نمره‌ی 94 را دریافت کرد. همچنین مقام بهترین بازی سال را نیز کسب کرد.

در سال 2003 نیز یک بسته‌الحاقی با عنوان The Frozen Throne برای Reign of Chaos منتشر شد که تغییراتی در نیرو‌های بازی ایجاد می‌کرد.

  • نسخه چهارم: World of Warcraft

در سال 2002 بلیزارد تصمیم گرفت که دوران استراتژیک وارکرفت را به پایان برساند و قسمت بعدی این مجموعه را در سبک MMORPG با عنوان World of Warcraft منتشر کند که ادامه‌ی داستان نسخه‌های قبل بود. World of Warcraft به سرعت به یکی از محبوب‌ترین نسخه‌های وارکرفت تبدیل شد و تا کنون 8 بسته تکمیلی برای این نسخه منتشر شده است:

در سال ۲۰۰۶ بسته‌تکمیلی World of Warcraft: The Burning Crusade منتشر شد.

در سال ۲۰۰۸ بلیزارد بسته‌تکمیلی دیگری به نام World of Warcraft: Wrath of the Lich King منتشر کرد.

در سال ۲۰۱۰ نیز یک بسته‌تکمیلی دیگر با عنوان World of Warcraft: Cataclysm منتشر شد.

در سال ۲۰۱۲ یک بسته‌تکمیلی دیگر World of Warcraft: Mists of Pandaria منتشر شد.

در دسامبر ۲۰۱۴ بسته‌تکمیلی دیگری با نام World of Warcraft: Warlords of Draenor‎ منتشر شد.

در سال ۲۰۱۶ نیز بسته‌تکمیلی World of Warcraft: Legion منتشر شد.

در سال ۲۰۱۸ یک بسته تکمیلی دیگر با عنوان World of Warcraft: Battle for Azeroth منتشر شد.

در سال ۲۰۱۹ اعلام شد یک بسته تکمیلی دیگر با نام World of Warcraft: Shadowlands در حال توسعه است و در سال ۲۰۲۰ منتشر شد.

بازی World of Warcraft بیش از 5000 اچیومنت دارد!

World of Warcraft
World of Warcraft

مجموعه Warcraft به خودی خود دارای تاریخچه خیلی طولانی است. این به این معنی است که اچیومنت‌های بسیاری برای کسب کردن وجود دارد. اکثر بازی‌ها 50 تا 100 اچیومنت، تروفی و… دارند. اما World of Warcraft بیش از 5000 اچیومنت و تروفی را در اختیار بازیکنان قرار می‌دهد. این عدد را وبسایت Exophase ارائه داده است. Exophase وبسایتی است که اچیومنت‌ها و تروفی‌های بازی‌های مختلف را مورد بررسی قرار می‌دهد.

  • نسخه پنجم: Hearthstone: Heroes of Warcraft

در سال 2014 آخرین نسخه فعلی سری وارکرفت را با عنوان Hearthstone در سبک بازی‌های کارتی عرضه شد. در طراحی کارت‌های این نسخه از قهرمانان World of Warcraft استفاده شده است.

سری Dibalo:

دیابلو یک مجموعه در سبک نقش‌آفرینی اکشن و هک‌اند‌اسلش است. نسخه‌ی اول دیابلو در ۳۱ دسامبر ۱۹۹۶، به بازار عرضه شد. موفقیت چشمگیر این بازی، باعث شد تا سه ماه بعد (مارس ۱۹۹۷) نسخهٔ افزودنی بازی با عنوان Diablo: Hellfire منتشر شود. گیم‌اسپات دیابلو را به عنوان بهترین بازی سال برگزید و تا اوت ۱۹۹۷، سیصد هزار نسخه از این بازی به فروش رفت. پس از موفقیت دیابلو، بلیزارد پروژه‌ی دیابلو را متوقف کرد تا به ساخت بازی StarCraft بپردازد. بعد از انتشار موفقیت‌آمیز بازی استارکرفت در سال ۱۹۹۸، بلیزارد باز به سراغ سری دیابلو رفت و در سال ۲۰۰۰ نسخه‌ی دوم بازی دیابلو را منتشر کرد. هم‌چنین در سال بعد نسخه‌ی مکمل بازی با عنوان Diablo II: Lord of Destruction‎ به بازار عرضه شد که تعداد فروش نسخه‌های بازی دیابلو ۲ را به ۲٫۵ میلیون عدد رساند.

در سال ۲۰۰۸ در نمایشگاهی در پاریس اعلام شد که نسخه‌ی سوم دیابلو در دست ساخت است و در سال 2012 یعنی چهار سال بعد نسخه‌ی سوم دیابلو عرضه شد. این نسخه توانست رکورد جدیدی در فروش سریع یک بازی پی‌سی ثبت کند و در 24 ساعت توانست بیش از 3.5 میلیون نسخه فروش کند. دیابلو 3 توانست نمره 88 را از سایت متاکریتیک بدست بیاورد.

سری StartCraft:

بلیزارد در سال 1998 اثری استراتژیک مانند وارکرفت اما در حال‌و‌هوای فضایی با نام StartCraft خلق کرد. داستان بازی در قرن 25 روایت می‌شود، زمانی که سه گروه از انسان‌ها در نقطه‌ای دور از کهکشان راه شیری مبارزه می‌کنند. گیم‌پلی بازی شباهت بسیاری به وارکرفت دارد با این تفاوت که در StartCraft بازی حال‌وهوای فضایی دارد. StartCraft بخش چند‌نفره‌ای بسیار محبوب داشت و یکی از بنیاگذاران ورزش‌های الکترونیکی نیز به حساب می‌آید. StartCraft توانست به پرفروش‌ترین بازی سال 1998 تبدیل شود و همچنین نمره متاکریتیک 88 را کسب کند.

بلیزارد تصمیم گرفت که نسخه‌ی دوم StartCraft در قالب یک بازی سه‌قسمتی منتشر کند که هر یکی از قسمت‌ها داستان یکی از نژاد‌ها را روایت می‌‎کرد. اولین قسمت در سال 2010 با عنوان Wings of Liberty منتشر شد و در طی دو روز بیش از بیش از 1.5 میلیون نسخه فروش داشت. Wings of Liberty توانست نمره متاکریتیک 93 را دریافت کند. قسمت دوم از نسخه‌ی دوم استارکرفت در سال 2013 با نام Hearts of the Swarm روانه بازار شد و در طی دو روز 4.5 میلیون نسخه فروش داشت و متاکریتیک 86 را کسب کرد. آخرین قسمت از این سه‌گانه نیز در سال 2015 منتشر شد و در روز اول به فروش یک میلیون نسخه‌ای رسید و توانست متاکریتیک 88 را کسب کند.

بازی Heroes of the Storm:

بلیزارد در سال 2015 با انتشار Heroes of the Storm وارد دنیای بازی‌های MOBA شد. این بازی برای سیستم عامل‌های ویندوز و مک به صورت رایگان منتشر شد. قهرمان‌های Heroes of the Storm از شخصیت‌های مختلف بازی‌های Warcraft ،Diablo ،StarCraft و Overwatch برگرفته شده است. بازی توانست نمره 88 را از متاکریتیک دریافت کند.

بازی Overwatch:

جدید‌ترین ساخته بلیزارد، Overwatch یک بازی چند نفره تیمی در سبک تیراندازی اول‌شخص است. این بازی در بلیزکان سال ۲۰۱۴ معرفی شد. هسته اصلی بازی بر گیم‌پلی مشارکتی چند‌نفره با استفاده از «قهرمانان» مختلف است که هر قهرمان توانایی‌ها و نقش مخصوص خود را در یک تیم دارد.

بازی در مه سال 2016 برای پلتفرم‌های ویندوز، PS4 و Xbox One منتشر شد و اولین بازی بلیزارد بود که برای کنسول‌ها نیز منتشر شد. Overwatch توانست نمره 91 را از سایت متاکریتیک کسب کند و مقام بهترین بازی سال 2016 را نیز کسب کرد.

در بلیزکان ۲۰۱۹، بلیزارد از Overwatch 2 رونمایی کرد که این نسخه از بازی دارای بخش داستانی در قالب مبارزه با هوش مصنوعی نیز هست. بلیزارد تأیید کرد که دریافت آپدیت‌ها و اسکین‌ها همچنان برای بازیکنان نخسه اول اورواچ ادامه می‌یابد اما فقط بازیکنان اورواچ ۲ به بخش داستانی دسترسی دارند.

همچنین بازیکنان نسخه اول Overwatch، می‌توانند آیتم‌های شخصی‌ساز کاراکتر خود را در Overwatch 2 نیز داشته باشند. هر Skin ،Spray ،Emote و… همگی به Overwatch 2 منتقل خواهند شد و همان دسترسی که در نسخه‌اول داشتید، در نسخه‌دوم نیز خواهید داشت.

اورواچ ۲ قرار است در تاریخ نامعلومی برای PC، ایکس‌باکس و پلی‌استیشن منشتر شود.


همانطور که گفته شد، 30 سال از تاسیس بلیزارد می‌گذرد و در این بین اتفاق‌هایی رخ داده است که بیشتر کاربران از آن بی‌خبرند. پس بیایید بر اتفاق‌های مهم این 30 سال مروری داشته باشیم.

بلیزارد قبل از استقرار در اسم “Blizzard” نام‌های مختلفی داشته است!

Silicon & Synapse
Silicon & Synapse

بلیزارد در چهار سال اول زندگی خود، دوبار تغییر نام را تجربه کرده است. Blizzard با نام Silicon & Synapse توسط Morhaime ،Adham و Pearce در سال 1991 تاسیس شد. این سه بنیانگذار در سال 1993، تصمیم گرفتند نام Chaos Studios را جایگزین Silicon & Synapse کنند. اما در سال 1994، به دلیل وجود شرکتی با نام Chaos مجبور شدند که نام دیگری را برای شرکت خود انتخاب کنند. به همین دلیل آنها نام شرکت خود را به Blizzard Entertainment تغییر دادند.

این به این معنی است که بلیزارد فقط به مدت پنج ماه نام Chaos را داشت و اگر Chaos خریداری نمی‌شد، اکنون بلیزارد را به اسم Chaos می‌شناختیم.

اولین بازی بلیزارد، یک بازی مسابقه‌ای بود

اولین بازی بلیزارد!
اولین بازی بلیزارد!

اکثر مردم فکر می‌کنند اولین بازی بلیزارد Warcraft: Orcs & Humans بود. Warcraft اولین بازی منتشر شده با نام تجاری Blizzard Entertainment بود. ولی همانطور که قبلاً گفته شد، این شرکت قبل از نام تجاری Blizzard دو نام داشت: Silicon & Synapse و سپس Chaos Studios.

اولین بازی ویدئویی که این شرکت ساخت، RPM Racing بود. این زمانی بود که بلیزارد هنوز با نام Silicon & Synapse شناخته می‌شد. این بازی برای کنسول SNES منتشر شد و عنوان کامل آن Radical Psycho Machine Racing بود. بلیزارد ادعا می‌کند که RPM Racing اولین بازی آمریکایی بود که برای SNES منتشر شد.

بلیزارد در روز‌های ابتدایی خود بازی‌های مختلفی را به رایانه منتقل کرد

ارباب حلقه‌ها یکی از بازی‌‌هایی بود که بلیزارد به رایانه منتقل کرد
ارباب حلقه‌ها یکی از بازی‌‌هایی بود که بلیزارد به رایانه منتقل کرد

بلیزارد در روزهای ابتدایی خود به غیر از توسعه و ساخت بازی، در حالی که Warcraft ،Blackthorn و The Lost Vikings را توسعه می‌داد، هشت بازی را به سیستم عامل‌های مختلف رایانه از جمله ویندوز و مک منتقل کرد.

از بازی‌های مهمی که بلیزارد به رایانه منتقل کرد، می‌توان به Battle Chess ،Lord of the Rings و Castles اشاره کرد. آخرین بازی که بلیزارد به رایانه منتقل کرد، Shanghai II: Dragon’s Eye با نام تجاری Chaos Studios و در سال 1993 بود. اما پس از تغییر نام به Blizzard، بلیزارد تمام تمرکز خود را روی ساخت و توسعه بازی‌های ویدئویی گذاشت.

بلیزارد بیش از 200 جایزه کسب کرده است!

جایزه بهترین بازی سال 2016 برای Overwatch
جایزه بهترین بازی سال 2016 برای Overwatch

بلیزارد افتخارات و جوایز بسیاری را در تاریخ 28 ساله خود جای داده است. این شرکت آمریکایی یکی از محبوب‌ترین بازی‌های MMORPG در تمام تاریخ را ایجاد کرده است؛ به همین سبب صاحب یکی از محبوب‌ترین امتیازات بازی در کره‌جنوبی است و دارای چندین امتیاز موفق در زمینه ورزش‌های الکترونیکی(ESports) است.

در زمان نگارش این مقاله‌، بلیزارد دارای بیش از 200 جایزه و تقدیر از جشنواره‌ها و نشریات مختلف است. خود شرکت به عنوان توسعه‌دهنده، 17 جایزه به دلیل خوب و مناسب بودن شرایط کار دریافت کرده است. سه بنیانگذار Morhaime ،Pearce و Adham توانستند جایزه Merit: Lifetime Achievement را از IGN دریافت کنند.


بلیزارد برای این که بتواند یک بازی سرگرم کننده ایجاد کند، از قلب و روح خود مایه می‌گذارد و می‌توان گفت که بلیزارد هیچ‌وقت بازی بد نمی‌سازد. در واقع، بلیزارد برای هر چیزی که ایجاد می‌کند ارزش‌های اصلی خود را در آغوش می‌گیرد تا بتواند یک اثر سرگرم‌کننده و ماندگار ایجاد کند. پس فقط می‌توان گفت که ممنون بلیزارد به خاطر تمام خاطرات خوشی که با بازی‌هایت برایمان بوجود آوردی. بلیزارد واقعا یکی از شرکت‌های بازیسازی است که می‌توان از لقب «جادوگر» برای آن استفاده کرد. مهم نیست شما چه‌کسی هستید یا کجا زندگی می‌کنید، اگر عضوی از جامعه بزرگ ویدئو‌گیم باشید، قطعا می‌توانید ماه‌ها و حتی سال‌ها، تجربه‌ای بی‌نظیر و فوق‌العاده را با بلیزارد تجربه کنید.

منابع: TheGamer , WikiPedia , Blizzard

نویسنده مطلب: رئوف جلالی مهر

منبع مطلب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.