زیتل بگیریم یا نگیریم؟

تو این پست می خوام تجربه ام رو از سرویس اینترنت خانگی زیتل باهاتون به اشتراک بذارم.

از اون جایی که منطقه اوین مشکل زیادی در خطوط تلفن برای ارائه اینترنت داره، مدتی به دنبال یک راه حل جایگزین برای سرویس های ADSL برای اینترنت منزل بودم. یکی از دوستانم که تعریف زیتل رو شنیده بود به من این شرکت رو معرفی کرد و من هم پس از دیدن چند تا توییت که از زیتل تعریف می کردن و کمی پرس و جو، تصمیم گرفتم این سرویس رو امتحان کنم که مبناش TD-LTE با نصب مودم خارجی هستش.

تصویر وبسایت زیتل
تصویر وبسایت زیتل

موقعی که من به صورت اینترنتی برای این سرویس رو درخواست دادم هنوز منطقه اوین تحت پوشش نیومده بود و گفتن هر موقع که امکانش فراهم شد تماس می گیرن که البته این اتفاق نیفتاد.
مدتی بعد که این امکان فراهم شد تماس گرفتم و به صورت تلفنی مراحلش رو انجام دادم. تیم فروش مودب بودن و فرآیند ثبت نام بسیار راحت انجام شد.

هدیه زیتل هنگام نصب!

به فاصله کمتر از یکی دو روز شخصی برای نصب مودم بیرونی و راه اندازی سرویس آمد و حدود ۲:۳۰ تا ۳ ساعت طول کشید تا اینترنت راه اندازی شود که این قسمت هم خیلی رضایت بخش و خوب بود. نکته ی حائز اهمیت این بود که شخصی که قرار بود مودم بیرونی را نصب کند چندین نقطه را برای گرفتن سیگنال بهتر امتحان کرد و کارش رو با دقت انجام داد.
بعد از این که سرویس راه اندازی شد با توجه به نزدیکی به شب یلدا یک کیک به عنوان هدیه از طرف شرکت زیتل دریافت کردم که بسیار خوش آیند بود.

عکس کیک هدیه زیتل به مناسبت خرید سرویس در نزدیکی شب یلدا
عکس کیک هدیه زیتل به مناسبت خرید سرویس در نزدیکی شب یلدا

تجربه ۳ ماه اول

سرعتی که من سرویس اینترنت ام رو تحویل گرفتم در ابتدا ۲۰ مگابیت در ثانیه بود (حدود ۲ مگ دانلود) که خب سرعت خوبی محسوب می شد. یکی از مزایای اصلی سرویس های زیتل اینه که محدودیت حجم نداره و برای کار هایی مثل Video Call، دانلود آهنگ، تماشای آنلاین فیلم، بازی آنلاین و … می تونه استفاده بشه. لازم به خرید حجم نیست و هزینه بسته به ماه حساب می شه. من پلن سه ماهه رو اول گرفتم و خیلی راضی بودم تقریبا همیشه سرعت دانلود ام ۲ مگ رو داشتم و مشکل خاصی نبود.

زیتل نگیریم؟

بعد از شیوع کرونا و خانه نشین شدن مردم تا مدتی هنوز سرعت اینترنت خوب بود و مانند گذشته مشکلی توی دانلود یا حتی استفاده سرویس های آنلاین نداشتم. ولی تقریبا بعد از عید یک مقدار سرعت افت کرد و در طول روز سرعت بیشتر از ۱.۵ مگ نمی شد که با توجه به این که مصرف اینترنت سراسری افزایش پیدا کرده می تونیم بپذیریم و قابل قبوله.
داستان از اون جایی شروع می شدکه آقای جهرمی گفت سرعت اینترنت رو ۴ برابر می کنیم اونم یه شبه! و بله همون طور که حدس می زنید سرعت اینترنت به شدت دچار مشکل شده. خب من هم چندین و چند بار با پشتیبانی تماس گرفتم و در مورد سرعت اینترنت اعتراض کردم. اگر بخوایم از حق نگذریم سرعت پاسخگویی تا الآن خیلی خوب بوده و من هیچ وقت توی انتظار قرار نگرفتم. رفتار کارکنان هم تا حالا هیچ وقت بی ادبانه نبوده و با حوصله جوابگو بودند. ولی علی رغم پیگیری های متعدد من تغییری در سرعت اینترنت حاصل نشد. چند تا از تست سرعت هایی که در زمان های مختلف و با سایت های مختلف گرفتم رو پایین مشاهده می کنید.

تست سرعت وبسایت زیتل
تست سرعت وبسایت زیتل

تست سرعت وبسایت شاتل
تست سرعت وبسایت شاتل

تست سرعت وبسایت Speed test
تست سرعت وبسایت Speed test

خوشحال می شم که اگه زیتل این مطلب رو دید، کیفیت سرویسش رو بهبود بده و بیشتر پاسخگو باشه.


[آپدیت خرداد ۹۹]

مدتی که از کندی سرعت و پیگیری های بی نتیجه گذشت به صورت خودجوش از زیتل تماس گرفتن و گفتن که فردی رو برای چک کردن سرویس می فرستن. فردی که فرستادن به موقع اومد. بسیار مودب بود و با حوصله خیلی زیادی سرویس رو هم از بیرون و هم از داخل چک کرد و با تنظیم رادیو بیرون و تعویض سیم POE سرعت به حالت قبلی برگشت.
نکته جالب توجه این بود که جناب مسئول هم از ماسک و هم از دستکش استفاده کرد. به علاوه هنگام ورود به خونه پاپوش پوشید تا خدای ناکرده ویروس کرونا منتقل نشه.
همچنین بعد از اتمام کار از پشتیبانی در مورد بهبود کیفیت سرویس و نحوه ی برخورد مسئول فنی با جزییات سوال کردن که به نظرم کار قشنگیه.

با توجه به رویکرد خوب زیتل، این سرویس رو دوباره به دوستانم توصیه می کنم.


[آپدیت آبان ۹۹]

بعد از مدتی که دوباره سرعت اینترنت به شدت افت کرده بود و پس از پیگیری های فراوان و فرستادن بیش از ۳ کارشناس، نتیجه این شد که سیگنال ایرانسل باعث ایجاد نویز روی سیگنال زیتل می شه و باعث افت سرعت می شه و زیتل نمی تونه کاری بکنه !!! حدود یک ماه پیش از طرف شرکت تماس گرفتند و فردی را برای تنظیم آنتن خارجی فرستادن و سرعت به طرز شگفت انگیزی هم پایدار و هم زیاد شده که می تونی تست سرعت در شلوغ ترین ساعت ها رو ببینین.

تست سرعت آبان ۹۹
تست سرعت آبان ۹۹

البته این افزایش سرعت رو گویا مدیون اضافه شدن منطقه پوشش و امکانات زیتل هستیم که به هر حال اتفاق مثبتیه.

به همین خاطر با توجه به این که این روزا خیلی ها از خونه کار می کنن و احتیاج به یک اینترنت با حجم نامحدود و پایدار دارند، زیتل به نظرم می تونه بهترین گزینه باشه.


[آپدیت دی ۹۹]

تست سرعت دی ۹۹
تست سرعت دی ۹۹

از موقعی که توی آبان اومدن و مودم بیرونی رو تنظیم کردن، هیچ مشکلی با اینترنتم نداشتم و همه چیز مرتب بوده. تست سرعت توی ساعت ۱۸:۳۰ در دی ۹۹ رو می تونین در بالا ببینین.


[آپدیت اسفند ۹۹]

تست سرعت اسفند ۹۹
تست سرعت اسفند ۹۹

خوشبختانه سرعت اینترنت همچنان مطلوبه. تست سرعت توی ساعت ۱۴ در اسفند ۹۹ رو می تونین در بالا ببینین. به پیشنهاد یکی از دوستان پینگ ۴.۲.۲.۴ رو هم به این قسمت اضافه می کنم.

تست پینگ ۴.۲.۲.۴
تست پینگ ۴.۲.۲.۴


[آپدیت اردیبهشت ۱۴۰۲]

خب خب یه مدتیه که نبودم. همون طور که می دونید اینترنت ایران دیگه حقیقتا چیزی ازش نمونده 🙂 و زیتل هم از این داستان مستثنی نیست. تست سرعت پایین رو سر شب گرفتم

تست سرعت اردیبهشت ۱۴۰۲
تست سرعت اردیبهشت ۱۴۰۲

تست سرعتی که می بینید تازه بعد از کلی پیگیریه چون راضی کردن پشتیبانی برای فرستادن یک نفر برای تنظیم آنتن خودش کار حضرت فیل عه! به صورت کلی می شه گفت که کیفیت سرویس افت کرده و نوسان سرعت زیاد شده (متغیر ببین ۱۰ تا ۳۵). بعضی نقاط مثل شرق و غرب تهران از سرویسشون راضی ترن ولی توی اوین و سعادت آباد زیاد تعریفی نیست. پس چرا دارم از زیتل استفاده می کنم؟ کلام آخر رو بخونین =)

کلام آخر

بعد از اتفاقات اخیر اینترنت همیشه دچار نوسان و قطعی گسترده بوده و زیتل هم تافته جدا بافته نیست. منتها برخی از سرویس ها مثل فیبر نوری مخابرات طبق تحقیقات من کیفیت بهتری رو ارائه می دن و خب هزینه شون هم اگه بستر فراهم نباشه قابل توجه عه.

حالا من زیتل رو هنوز پیشنهاد می دم؟ هم آره و هم نه

چرا آره؟

ببینید برای خود من دو تا دلیل ساده داره:

  • نامحدود بودن سرویس: اگه استفاده اینترنتتون زیاده و مدام دارید توی اینستاگرام می چرخید ،ویدیو می بینید، توی کلاس آنلاین شرکت می کنید یا ویدیو کال می کنید و … منطقی عه که این سرویس رو بگیرید که کلی هزینه برای ترافیک نکنین.
  • سرویس های دیگه توی منطقه من همین سرعت رو هم ارائه نمی دن و کیفیتشون از زیتل هم پایین تره که خب خیلی از مناطق تهران همین طوره چون هنوز که هنوزه دارن از سیم مسی برای ارائه ADSL استفاده می کنن.

چرا نه؟

با توجه به وضعیت الآن زیتل اگه امکان دریافت فیبر نوری مخابرات یا سرویس های مشابه رو با قیمت معقول دارین لحظه ای درنگ نکنین که هم سرعت بهتری می گیرید و هم سرویس پایدار تری دارین. همین طور اگه هزینه براتون مطرح نیست می تونین از اینترنت TD LTE همراه اول یا ایرانسل استفاده کنین که معمولا سرعت بهتری دارن ولی گیگی خداتومن پاتون حساب می کنن.

اگه تجربه ای مشابه یا متفاوت از این سرویس داشتین خوشحال می شم که با من در میون بذارین.

راستی! اگه خواستین سرویس رو دریافت کنین یه کد معرف می ذارم این پایین که اگه دوست داشتین بزنین تا یک تخفیفی بگیریم. :))

کد معرف:

130329-74946

اگه از مطلب بالا خوشتون اومد و دوست داشتین که یک کافی من رو مهمون کنین می تونین از لینک پایین این کار رو انجام بدین D:

www.coffeete.ir/shayanrsh

نویسنده مطلب: شایان

منبع مطلب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.